İki blok 15 saniyede çöktü, 115 kişiye mezar oldu! ‘Maraş yıkılsa bu bina yıkılmaz’ diye satmış!

Dinçer GÖKÇE

Depremin yıl dönümüne sayılı günler kala, Maraş’ta yıkılan binalardan ikisi ile ilgili savcılık soruşturması tamamlandı. Maraş Mimarlar Odası eski başkanı Mesut Başkır’ın inşa ettiği Penta Park sitesinin yıkılan 2 bloğu nedeniyle 3 kişi hakkında dava açıldı. Mesut Başkır, kardeşi Metin Başkır ile şirket müdürü Özcan Çakmak’ın 22,5 yıla kadar hapsi istendi.

‘MARAŞ YIKILSA BU BİNALAR YIKILMAZ’

İddianameye göre 5 bloktan oluşan Penta Park sitesi 1998-2002 döneminde inşa edildi. Site, kentin en güvenli sitesi olarak anıldı. Müteahhittin yüksek mimar olmasının da etkisi ile olsa gerek Penta Park için “Maraş yıkılsa bu binalar yıkılmaz” söylentisinin şehirde çok sık ifade edildiği anlaşıldı.

15 SANİYE İÇİNDE ÇÖKTÜLER

Kayalık zemine inşa edildiği ifade edilen Penta Park’ın 5 bloğundan 2’si çöktü. Çöken 14 katlı Penta 1 Blok’ta babası, annesi ve yeğenini kaybeden besici Eşref Şekerli “Güvenli diye satıldı. Şehrin ileri gelenlerinin oturduğu bu sitedeki 2 blok ilk depremde 15-20 saniyede yıkıldı” dedi.


Beyza Nur Kaptanoğlu (28), eczanesini açtıktan 2 ay sonra anne ve babası ile aynı binada can verdi.

KAPICININ OĞLU, GÖRDÜKLERİNİ ANLATTI

Yıkılan 2 blok ile ilgili iddianamede dikkat çeken bir detay de yer alıyor. Yıkılan 2 bloğun altında da işyerleri bulunuyordu. Çöken Penta 1 Blok’ta özel bir banka, Penta 3 Blok’ta ise kamuya ait 2 bankanın şubesi bulunuyordu. Penta 3 Blok’ta bina görevlisi olarak çalışan babası Nevzat Demir (47), annesi Yıldız Demir ile kardeşi Sudenaz Demir’i kaybeden Bekir Demir (27) şikâyetçi olarak alınan ifadesinde “Binanın altında bulunan Ziraat Bankası’nın, işyerini kullanmaya başlamadan önce tadilat yaptı. Kolonlarda tıraşlama yaparak kablo tesisatı çektiğini gördüm” dedi.

YUNANİSTAN’A KAÇMAYA ÇALIŞTI

Tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışırken yakalanan Mimar Mesut Başkır (77) ise ifadesinde yönetmeliğe uygun malzeme kullandıklarını kaydetti.

Başkır, “O dönemde nervürlü demir şartı olmamasına rağmen binada nervürlü demir kullandık” dedi. Başkır, binalarda kolon veya kiriş kesilmesi durumunun olmadığını vurguladı. Metin Başkır, görevinin muhasebe ile ilgili işler olduğunu söylerken Özcan Çakmak ise, şirketin idari işleri ile ilgilendiğini söyledi.


Müteahhit Mesut Başkır, tekne ile Yunanistan’a kaçmaya çalışmıştı.

2 BLOK 115 KİŞİYE MEZAR OLDU

Penta Park’ın yıkılan 2 bloğu 115 kişiye mezar oldu. Kentin önde gelen kuyumcularından Eşref Şekerli, eşi Muazzez Şekerli ile torunları Muhammed Şekerli, Dr. Ahmet Kaptanoğlu, eşi Eczacı Sema Kaptanoğlu, çiftin eczacı kızları Beyza Nur Kaptanoğlu, iş insanları Ali Alkap, Cemil Denizduran ve Hanifi Güzelçiftçi ile F5 Haber’in sahibi Mehmet Sait Bilgin’in İnşaat Mühendisi eşi Melek Pınar Bilgin ile çiftin 2 oğlu yaşamını yitiren kişiler arasında yer aldı.

ZAMANAŞIMI RİSKİNE DİKKAT

Avukat Çağrı Çetin, 15 yıllık zamanaşımına dikkat çekerek “1999 Gölcük, 2003 Bingöl ve 2011 Van depremlerinde, yargılanan sanıklardan bir çoğu zamanaşımı nedeni ile ceza almaktan kurtuldu” dedi. Av. Çetin yargılama süreçlerinin ağır ilerlediğine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x