Çok sık temizleyip bilinçsizce ömrünü bitirdiğimiz 9 şey!

Temizlik, bulunduğumuz ortamı kirden ve mikroplardan arındırmak için yaptığımız bir aktivitedir. Çoğu kişi temizlik yaparken kendini terapide kabul eder ve neredeyse her gün düzenli olarak temizlik yaparken bazı kişiler içinde temizlik pek zevkli bir aktivite değildir.

Koşul ne olursa olsun temizlik bir gerekliliktir. Ancak bazı durumlarda temizlik yarardan çok zarar getirebilir. Bazı eşyaların çok sık temizlenmemesi gerekir. Bu temizleme işlemi onların yapısına geri dönüşü olmayan zararlar verebilir.

Çok sık temizlenmemesi gereken şeyler arasında havlulardan ocaklara, kot pantolonlardan demir döküm tavalara kadar birçok eşya yer alır. İşte daha uzun süreler en iyi performans ile kullanım için çok sık temizlememeniz gereken 9 şey…

ÇOK SIK TEMİZLEDİĞİNİZ AMA ASLINDA TEMİZLENMEMESİ GEREKEN 9 ŞEY

  • HavlularÇok sık kullandığımız havluların her duş sonrası yıkanması doğru değildir. Bu yıkamalar sonucu havlular su emici özelliğini yavaş yavaş kaybederek emiciliği azalmaya başlar. Eğer duş sonrası havlunuz kirli değil de sadece ıslaksa onu iyice kurutarak bir iki hafta kadar kullanabilirsiniz. Çok sık temizlenmemesi gerekenlerin başında yer alan havlular her kullanımdan sonra mutlaka açık havada kurutmanız gerekir.

  • Ahşap MobilyalarÇok sık temizlenmemesi gereken şeylerden biriside ahşap mobilyalardır. Ahşap mobilyaların cilasını kaybetmemesi için kullanılan balmumu bazlı spreyler sık kullanımda mobilyalar üzerinde daha fazla kiri ve tozu çeken yağlı bir tabaka oluşturur. Bu yüzden ahşap mobilyaları çok sık temizlememeye özen gösterin. Eğer temizleyecekseniz bunu kuru bir mikrofiber bez ile yapmak en doğru seçenek olacaktır.

  • Dökme Demir TavalarDökme demir tavaları muhtemelen her kullanımdan sonra bulaşık deterjanı ile güzelce yıkıyorsunuz. Dökme demir tavaları yıkamak çok büyük bir hata. Çünkü bulaşık deterjanı dökme demir tavaların kaplamasına zarar vererek daha hızlı bozulmasına sebep olur.

Çok sık temizlenmemesi gereken şeyler arasında yer alan dökme demir tavaları temizlemek için kaba tuz ve sudan oluşan bir çözelti kullanabilirsiniz. Dökme demir tavalar için özel bir bez ya da fırça da kullanabilirsiniz. Çok sık temizlenmemesi gereken dökme demir tavaları yıkadıktan sonra mutlaka iyice kurutmanız gerekir. Bir damla su bile içerisinde kalsa paslanmasına sebep olabilir.

  • AynalarÇok sık temizlenmemesi gerekenlerden bir diğeri ise aynalardır. Ayna gibi cam yüzeyleri temizlemek için üretilen temizleyiciler bir zaman sonra yüzeyde leke bırakabilir. Aynaları temiz tutmak için haftada bir kez temizlemek yeterli olacaktır.

Çok sık temizlenmemesi gereken aynaları yumuşak bir bez ve su ile gönül rahatlığıyla temizleyebilirsiniz. Bu sayede ayna yüzeyinde oluşabilecek olası hasarların önüne geçersiniz.

  • OcakNeredeyse her gün kullandığımız ocaklarda çok sık temizlenmemesi gereken şeyler arasında yer alıyor. Pişirme sırasında yiyecekler ocak yüzeyine doğrudan temas etmez. Ve ortamda oluşan yüksek sıcaklık mikropların yaşamasına izin vermez.

Çok kirlenmediği sürece ocakları ayda bir kez ocaklar için üretilmiş temizleme ürünü ve yumuşak bir sünger ile temizleyebilirsiniz.

  • Yünlü KıyafetlerÇok sık temizlenmemesi gerekenlerden biride yünlü kıyafetlerdir. Yünlü kıyafetlerin çok sık yıkanması onların şeklinin bozulmasına, çekmesine ve kumaşın zaman içinde zarar görmesine sebep olur. Bu yüzden yünlü kıyafetleri giymeden önce altına bir fanila giyerek temiz tutabilirsiniz.

  • Kot PantolonÇok sık temizlenmemesi gereken şeylerden biride kot pantolonlardır. Çok sık yıkamak kot pantolonlarında renk kaybına sebep olur. Üreticiler, kot pantolonların sadece 6 ayda bir kez yıkanması gerektiğini belirtiyor. O kadar zaman yıkamadan duramasak da 4-5 kullanımdan sonra yıkamak daha doğru olur.

  • PijamalarÇok sık temizlenmemesi gereken bir diğer giyim eşyası ise pijamalardır. Pijama yıkama sıklığı uyku esnasında terleme ve kullanım koşuluna göre değişiklik gösterse de haftada bir yıkamak en doğrusudur. Pijamalarınızı daha temiz tutmak için yatmadan önce duş alarak onları giyebilirsiniz.

  • Cep TelefonuCep telefonları tüm gün elimizde olan ve aslında en çok bakterinin barındığı ortamlardan birisidir. Her ne kadar çok sık temizlenmemesi gerekenler arasında yer alsa da cep telefonunuzu haftada bir kez antibakteriyel mendille temizleyebilirsiniz. Bunun dışında telefonunuza daha fazla kir ve bakterilerin temasını en aza indirmek için mümkün oldukça ona temas etmeden ellerinizi yıkayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x