CHP’nin Yeni Lideri Özgür Özel’in Manisa’dan CHP Genel Merkezi’ne Uzanan Yolculuğunu Mutlaka Okumalısınız

CHP’nin çiçeği burnunda Genel Başkanı Özgür Özel, Genel Başkanlık koltuğunda 10. gününü geride bıraktı. 

Enerjisi ve çalışkanlığı ile dikkat çeken Özel’in Manisa’dan Ankara’ya uzanan öyküsü çok sayıda dikkat çekici anekdot barındırıyor.

Özgür Özel’in siyasetin merdivenlerini nasıl tırmandığını gelin birlikte hatırlayalım.

Rumeli kökenli bir ailenin çocuğu olarak 1974 yılında Manisa’da dünyaya gelen Özgür Özel, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ardından Cumhuriyet Halk Partisi’nin sekizinci genel başkanı olmayı başardı.

Siyaset için genç sayılacak bir yaşta olan Özel, artık Türkiye’nin en sembolik ve önemli koltuklarından birinde oturuyor.

Manisa’da başlayan yolculuğunun Ankara’ya uzanma hikayesi ise oldukça dikkat çekici. 

Manisa ve İzmir’de geçen eğitim hayatının ardından Ege Üniversitesi Eczacılık Fakultesi’nden mezun olarak mesleğini eline aldı Özgür Özel.

Üniversiteden mezuniyeti sonrası Özel, serbest eczacılık yapmaya başladı. 2007 yılından sonra Türk Eczacıları Birliğinde (TEB) yönetim kurulu üyeliği, sayman ve iki dönem genel sekreterlik görevlerinde bulundu.

Meslek örgütünde yakaladığı başarılı grafik tanınırlığını da yükseltti. 163 farklı kongre ve oturumda sunumlar yaptı. Bitmek tükenmek bilmeyen enerjisi ve çalışkanlığı ile dikkatleri üstünde topladı. 

Meslek örgütünün yurt dışındaki temsilciliklerinde sunumlar gerçekleştirdi.

Özgür Özel’in bir sonraki adımı siyaset olacaktı.

Özel, 2009 yerel seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden Manisa Belediye Başkan adayı oldu fakat seçilemedi. İlk defa 2011 Türkiye genel seçimleri’nde CHP Manisa milletvekili olarak meclise girdi.

2011 yılı Özgür Özel’in hayatı için tam bir dönüm noktası oldu. 

Bu yıl girdiği Parlamento’dan bir daha hiç çıkmayacak ve Partisi’nde sürekli olarak yükselmeye devam edecekti.

2014 Yerel Seçimleri’nde bir kez daha Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olsa da yine seçilemedi. 

Özel’in Türkiye genelinde tanınmasını sağlayacak olay ise Soma Maden Faciası oldu.

13 Mayıs 2014 Soma Maden Faciası sonrası bu meselenin üstüne eğilen Özel, facianın gerçekleşmesinde yaşanan ihmal ve hataları kamuoyuna anlattı. Soma Davası’nı yakından takip etti.

Dava sonucunda mahkemeden mağdurların beklediği cezalar ve tespitler çıkmayınca Özgür Özel gözyaşlarını tutamadı. Sonuna kadar bu işin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

Soma Davası ile tanınırlığı çok artan Özel, 2015 Haziran ve Kasım seçimlerinde de Parlamento’ya girmeyi başardı.

TBMM’de staj dönemini tamamlayan Özel için artık daha büyük oynayacağı günler gelmişti.

18. Cumhuriyet Halk Partisi Olağanüstü Kurultayı’nda CHP parti meclisi üyesi seçildi. Milletvekilliği döneminde Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık Komisyonu ve CHP Cezaevleri İnceleme Komisyonu üyesi oldu. 24 Haziran 2015 tarihinde CHP grup başkanvekilliği görevine seçildi.

TBMM’de CHP Grup Başkanvekili olarak yaptığı konuşmalar ve basın toplantıları ile muhalif camialarda beğenisini artırdı. 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na da en yakın isimlerden birisi olan Özel, bu süreçte ilk kez Parti’nin gelecekteki lider adaylarından birisi olarak gösterilmeye başlandı.

2017 Referandumu sonrası yaptığı konuşmada Erdoğan’a ‘ayağının değdiği her toprağı kaybettin hala kazandım diyorsun’ çıkışıyla Erdoğan’ın da tepkisini çekti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, 2018 yılında Meclis’teki bütçe görüşmelerinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ı eleştirdi.[18] Yaşanan tartışmalar sonucunda Akar, Özel’e dava açtı. Mahkeme, Akar’ın eleştirilere katlanma yükümlülüğü olduğunu ve Özel’in suç işlemediğini belirterek davayı Özel’in lehine sonuçlandırdı.

2019 Yerel Seçimleri sonrası elde edilen başarıların ardından Kemal Kılıçdaroğlu’nun önemli rakiplerinden Muharrem İnce, kadrolarıyla birlikte Parti’den tasfiye edildi.

Bu durum Özgür Özel’in Parti’deki konumunu daha güçlü bir hale getirdi. 

2023 Seçimleri öncesi Kılıçdaroğlu’nun en yakın yardımcılarından birisi olarak Parti’nin başındaydı.

Seçim süreci öncesi Kılıçdaroğlu’nun CHP TBMM Grubuna veda ettiği konuşmasında gözyaşlarını tutamayan Özel, seçimlerde gelen başarısızlığın ardından ise Parti’de değişim isteğinin önemli bayraktarlarından birisi oldu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte hareket ettiği ifade edilen Özgür Bey, Kılıçdaroğlu’nun karşısında muhaliflerin adayı olarak çıktı.

4 Kasım’da gerçekleşen Kurultay’da ise CHP’nin yeni lideri olmayı başardı.

Manisa’da Rumeli muhaciri bir ailenin çocuğu olarak başladığı hayatında 49 yaşında CHP liderliğine ulaşan Özgür Özel’in bu macerasında neler yaşayacağını birlikte göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x